wyszukiwanie zaawansowane

Strona Podmiotowa: Urząd Gminy w Cycowie

Szczegóły informacji:

Ogłoszenie o zakończeniu konsultacj

Data: 2022-11-08
Autor:
Treść informacji / streszczenie:

Ogłoszenie o zakończeniu konsultacji

 

W dniu 30 października 2022 r. zakończyły konsultacje społeczne projektu Uchwały Rady Gminy Cyców dotyczącej wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Cyców.

Przeprowadzone konsultacje pozwoliły na identyfikację poznanie potrzeb i oczekiwań interesariuszy w zakresie procesu rewitalizacyjnego oraz zapewnienie udziału mieszkańców w planowaniu niniejszego procesu na etapie wyznaczania obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.

Działania informacyjne i edukacyjne podejmowane w celu promowania procesu konsultacji społecznych miały na celu zaznajomienie mieszkańców z tematyką rewitalizacji oraz możliwości ich udziału w realizowanych działaniach.

Opinie interesariuszy były zbierane w trzech różnorodnych formach:  formularza uwag przesłanego do Urzędu Gminy drogą elektroniczną, ankiety dostępnej na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz bezpośrednio, w formie otwartego stacjonarnego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w Urzędzie Gminy Cyców w dniu 18.10.2022 r

W ramach przeprowadzonego procesu konsultacyjnego nie wpłynęły żadne uwagi pisemne. Zebrano jednak 12 ankiet, a w spotkaniu konsultacyjnym wzięło liczne grono lokalnych interesariuszy, w tym m. in. przedstawicieli poszczególnych sołectw.

Jako najistotniejsze problemy społeczne w Gminie Cyców wskazano: starzenie się społeczeństwa, bezradność w sprawach opiekuńczych oraz alkoholizm i bezrobocie. Jako najważniejsze problemy sfery środowiskowej wymagające rozwiązania w ramach GPR to m.in. zły stan zbiorników i cieków wodnych oraz dzikie wysypiska śmieci i problemy z gospodarką odpadami. W zakresie problemów gospodarczych wskazano na: zbyt małą liczbę/brak zakładów produkcyjnych oraz brak nowych miejsc pracy dostosowanych do kwalifikacji zawodowych mieszkańców. Kolejna grupa problemowa to sfera przestrzenno-funkcjonalna. Tutaj mieszańcy dostrzegają: zły stan, brak lub małą dostępność do infrastruktury opieki społecznej (domy opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych) oraz Zły stan, brak lub małą dostępność do miejsc spotkań dla mieszkańców (np. organizacji pozarządowych, seniorów, młodzieży, kółek zainteresowań innych). W zakresie sfery technicznej najwięcej osób wskazało na: Braki lub zła jakość infrastruktury drogowej, wodnokanalizacyjnej, energetycznej, gazowej oraz Braki lub zła jakość infrastruktury teleinformatycznej, internetowej.

Co bardzo ważne, ankieta pozwoliła również na identyfikację poszczególnych kategorii problemowych. Pozwoli to na odpowiedni dobór interwencji w planowaniu procesu rewitalizacyjnego. Wraz ze wskazaniem jakie grupy powinny być głównymi odbiorcami działań rewitalizacyjnych pozwala to na określenie konkretnych działań poprawiających sytuację mieszkańców gminy.

Ankieta konsultacyjna pozwoliła również na podkreślenie słuszności tez podejmowanych w „Diagnozie służącej delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Cyców” i potwierdziła poprawne wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Gminie Cyców.

 


 Załączniki

Załącznik nr: 0
Protokół z konsultacji społecznych [820,9 KB] , data ogłoszenia pliku: 2022-11-09

    Informacje systemowe

Osoba odpowiedzialna za udostępnienie informacji w BIP
Osoba odpowiedzialna za wytworzenie lub treść informacji
Data wytworzenia informacji 2022-11-08
Data udostępnienia informacji 2022-11-08